Ide o starý veštecký systém, nazývaný tiež aj Knihou premien. Jeho autorom je, podľa jednej z najznámejších legiend o v zniku I-ťing, čínsky cisár Fu Si, ktorý sa vraj narodil po 12-ročnom tehotenstve svojej matky. Podľa legendy cisár meditoval na brehu rieky, keď sa z nej vynoril obrovský zlatý dračí kôň. Cisár bol uchvátený podivnými prekrásnymi obrazcami, ktoré tvorili jeho šupiny, a v tom ho osvietila myšlienka nového vešteckého systému. Dnes je I-ťing jednou z piatich základných čínskych filozofií a pravdepodobne jedným z najstarších dodnes používaných spôsobov veštby na svete.
Čo potrebujete?
Potrebujete tri rovnaké mince. Prehliadnite si obe ich strany a rozhodnite sa, ktorá na vás pôsobí pozitívnejšie, alebo ktorá z nich sa vám viac páči. Ak na vás nepôsobí zvláštne ani jedna z nich, väčšinou sa za pozitívnu stranu berie tá na ktorej je zobrazená hodnota, teda hlava.
Ako postupovať?
Sústreďte sa na otázku, na ktorú chcete poznať odpoveď, na problém, s ktorým si neviete dať rady, alebo na situáciu, v ktorej neviete ako sa máte správať. Teraz hoďte pred seba tri mince.
Ak padne viac „hláv” (pozitývnych strán), nakreslite si plnú čiaru _____ , ktorá predstavuje jang. Pokiaľ padne viac „orlov” (negatívnych strán), nakreslite si prerušovanú čiaru __ __ , jin.
Neustále si držte v hlave svoju otázku a hoďte ešte päťkrát. Čiarky si píšte za každým hodom nad seba zdola nahor.
Po šiestom hode vám vznikne zospodu písaný hexagram. Jeho veštbu si prečítajte. A pamätajte! Veštba sa nemusí vždy týkať vášho problému, pokiaľ vás ma upozorniť na niečo dôležité!
I-ťing
11.09.2005 17:45:08
Niečo o I-ťing
Komentáre